top of page

Igranjem do mentalnog zdravlja IT-evaca

Iskorištavanje naklonosti igranju u optimizaciji mentalnog zdravlja


U današnjem digitalnom dobu, IT stručnjaci su heroji modernog doba. No, iza sjaja zaslona i kompleksnih kodova krije se često zanemarena bitka - borba za mentalno zdravlje. Stres, burnout i nedostatak motivacije postali su nevidljivi neprijatelji u IT industriji. Kako pomoći zaposlenicima da dobiju ovu bitku? Odgovor leži u neočekivanom mjestu - u svijetu interaktivnih sadržaja poput videoigara, kvizova i njihovih kombinacija.



Zašto kviz?


Kviz nije samo zabava, već i moćan alat za edukaciju i promjenu ponašanja. Kroz interaktivnu igru, zaposlenici mogu na zabavan i angažiran način naučiti kako prepoznati i upravljati stresom, poboljšati svoje mentalno zdravlje i pronaći motivaciju.

  • Smanjenje stresa - rano prepoznavanje znakova stresa i korištenje tejnika opuštanja

  • Povećanje produktivnosti - manje bolovanja i promjena radnog mjesta

  • Poboljšanje motivacije: pronalazak smisl i postavljanje ciljeva

  • Razvoj emocionalne inteligencije - poboljšanje komunikacije i odnosa

  • Utjecaj na osobni život - osvješćivanje ukorijenjenh obrazaca ponašanja

  • Smanjenje izgaranja (burnout) - alati prevencije

Uz to - svi volimo igre, barem malo (ili potajice). One su zabavne, izazovne, kompetitivne. Prilagođene specifičnim potrebama i izazovima IT industrije. Pružaju vrijedne podatke o mentalnom statusu zaposlenika, te sugeriraju adekvatna rješenja.

Kviz "The Shadow Code" – avantura u svijetu IT-a i mentalnog zdravlja

Zamislite svijet u kojem je IT industrija predstavljena kao veliki grad, "NexTech". U ovom gradu, zaposlenici su junaci koji se bore protiv misteriozne sile koja uzrokuje stres, izgaranje i druge mentalne probleme. Kroz igru, zaposlenici će se suočiti s različitim izazovima, od rješavanja složenih programskih problema do upravljanja odnosima s kolegama.


Ključne karakteristike kviza:

  • Personalizirano iskustvo: prilagodba vlastitim osjećajima i potrebama

  • Relevantni scenariji: Igra se fokusira na realne svakodnevne situacije

  • Edukativni sadržaj: svrha svakog nivoa je učenje nove vještine

  • Timski rad: poticanje timskog rada


Nakon završetka kviza, zaposlenici mogu sudjelovati u radionicama ili treninzima temeljenim na ishodima kviza. Na primjer, modul o upravljanju vremenom može pomoći u smanjenju osjećaja preopterećenosti. Zaposlenici će dubinski razviti praktične vještine koje će im pomoći da se nose sa stresnim situacijama u svakodnevnom radu te kako da lakše upravljaju vremenom.


Kroz interakcije s različitim likovima u igri, zaposlenici će razviti vještine empatije, komunikacije i rješavanja konflikata. Bolje međuljudske vještine će olakšati suradnju unutar tima, poboljšati komunikaciju s kolegama i nadređenima, te smanjiti mogućnost sukoba.


Kviz je dio šire inicijative za promociju mentalnog zdravlja na radnom mjestu. Pomaže u stvaranju otvorenije radne kulture u kojoj se zaposlenici osjećaju cijenjeno i podržano.

4 views0 comments

Comments


bottom of page